
Palya Bea és Mari Kalkun / „Selymeim” – Énekesnők a nagyvilágból
A két énekes egy észtországi, tallinni Palya-koncert után találkozott, és talált egymásra.
A két énekes egy észtországi, tallinni Palya-koncert után találkozott, és talált egymásra.
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2023. április 29. szombat, 19:30
Palya Bea és Mari Kalkun
„Selymeim”
Énekesnők a nagyvilágból
Palya Bea 2014-es Nő című lemeze inspirálta, indította útjára 2015-ben a „Selymeim” - Énekesnők a nagyvilágból című sorozatát a Müpában, amelynek keretében közös koncertre invitál számára fontos, ám a magyar közönség számára talán még kevésbé ismert „dalos-tündéreket, zenész-amazonokat”. Kurd (Çiğdem Aslan), zöld-foki szigeteki (Mayra Andrade), norvég (Beate S. Lech) és iráni gyökerű, de Törökországban élő (Michal Elia Kamal) énekesek után ezúttal az észt folklórt anyanyelveként beszélő Mari Kalkun a vendég.
Mari Kalkun Palya Beához hasonlóan énekelt történetekben gondolkodik, az észt folklór az anyanyelve, de ismeri az ottani kisebbségek nyelvjárásait is. Sokat jár gyűjteni, saját maga készíti a hangszereit, és leggyakrabban egyedül áll a színpadon. Letisztult, intim módon, ám rendkívüli kreativitással és erővel tálalja az önmagán átfolyatott észt folklórt, Palya Bea szavaival „lényéből, hangjából ősi nőiség árad.” A két énekes egy észtországi, tallinni Palya-koncert után találkozott, és talált egymásra. „Mari született történetmesélő, törzsi énekeseket megidéző énekmondó, bátran kísérletezik a hangadás ezer módjával, a díszített dallaménekléstől az állatutánzó hörgésen, eszkimó lihegésen át a csengő tisztaságú, északi fényt idéző sámánisztikus kiáltásokig - kijön az ő ajkán bármi, ami a történet megelevenítését szolgálja.” A „Selymeim” koncertek szokásos menetéből - két önálló előadás és közös zenélés - ezúttal várhatóan majd az utóbbi domborodik ki. „Nagyon várom ezt a koncertet vele: nyitott kísérletezés, női sorsfonalak egybeszövődése. Közös kreativitás szempontjából talán az egyik legizgalmasabb »Selymeim«-alkalom lesz. Énekelt északi ősi mese, palyabeás közép-európai dallamokkal fűszerezve.”
ének, kannel, lábcsengő, harmonika, zongora: Mari Kalkun
ének, sansula, tapan, televi: Palya Bea
Közreműködők:
nagybőgő - Orbán György
dob, ütőhangszerek - Czirják Tamás
fúvós hangszerek - Szokolay Dongó Balázs
cimbalom - Lisztes Jenő
Rendező: Müpa
A legendás bálna az a megmagyarázhatatlan „valami“, amellyel mi, emberek, együtt élünk: az időtől való félelem, az örökkévaló utáni vágy keresése egy olyan világban, ahol az ember fölé Isten tekintete tornyosul.
Amilyen lebilincselő olvasmány Agatha Christie regénye, éppolyan élvezetes a friss színpadi változat, amelyet a Kecskeméti Nemzeti Színház mutat be először magyarul.
A Mezőség sokszínű népművészete Bartók Bélától és Kodály Zoltántól kezdve Martin Györgyön és Tímár Sándoron át Novák Ferencig számos gyűjtő érdeklődését felkeltette már. Tehát bőséges forrásból dolgozhatott Juhász Zsolt együttesvezető, rendező, aki így gondolkodott a műsor kapcsán: „Az érzéseinket, a tájegység iránti szeretetet, annak szépségeit szeretnénk megmutatni. Multikulturális vidék magyarsággal, románsággal, cigánysággal – ezt az izgalmas együttélést próbáljuk színre vinni.”
A 60 perces angol nyelvű túrák mindennap háromszor (13:30, 15:00, 16:30) indulnak. Időszakosan olasz, francia, spanyol, német és magyar nyelvű…
Musicalvígjáték a félreértésekről és a válságon győzedelmeskedő szerelemről, melynek zenéjét a legnépszerűbb magyar előadók dalaiból válogattuk össze. Nyolc ember mulatságos…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!