Jegyvásárlás


Program


A megérthető zene

A megérthető zene

Beethoven IX. szimfóniáját a romantika határkövének tekintjük. Ő az első zeneszerző, aki beavatja hallgatóját az alkotás küzdelmes folyamatába. A hangverseny a darab negyedik tételét mutatja be.
 több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2019. augusztus 18. vasárnap, 15:00

A megérthető zene
2019. augusztus 18. vasárnap, Sárospatak
15:00 SRK Wáberer Sportcentrum
 
A megérthető zene
Családi program karmesteri ismertetővel

Ludwig van Beethoven:
IX. szimfónia, Op.125 – IV. tétel (Örömóda)
 
Budafoki Dohnányi Zenekar
Fodor Beatrix – szoprán
Megyesi Schwarz Lúcia – alt
Horváth István – tenor
Hábetler András – basszus

Budapesti Akadémiai Kórustársaság (Karvezető: Tőri Csaba)
Vezényel és a művet bemutatja: Hollerung Gábor
 
 
260 éve  –  két héttel Kazinczy Ferenc után  –  született a német költőóriás: Johann Christoph Friedrich Schiller. Beethovennek pedig jövőre ünnepeljük születése 250. évfordulóját. Schiller, a szárnyaló képzeletű poéta, apja munkaadója, a württembergi herceg akaratából katonaiskolában töltötte kamasz- és fiatal felnőttkorának meghatározó éveit, így igazán megtanulta megbecsülni a szabadságot, a boldog életet – amire 8 éven át csak sóvároghatott. Az örömhöz című, az emberi testvériséget ünneplő ódáját egyik barátjának írta 1785-ben. Sokak szerint csak a cenzúra miatt került az öröm – Freude szó a szabadság – Freiheit helyébe.

A XVIII. század utolsó éveiben a Bécsben elismert és sikeres zongoravirtuóz-zeneszerző, a nem éppen férfiideál alkatú 27 éves Ludwig van Beethoven is a szabadság bűvkörében élt, őrá is és a közélet kérdéseivel hasonlóképpen aktívan foglalkozó kortársaira is meghatározó hatást gyakorolt a francia forradalom. Éppen ez a történelmi esemény váltotta ki egy különleges operatípus, az ún. szabadítóopera keletkezését is. Hosszú évek szívós, buktatókkal és kudarcokkal, de a megsüketülés stációival is teletűzdelt alkotómunkájának a gyümölcse lett a komponista egyetlen operája, a szabadulóoperák csúcsa, a Fidelio; amit 9 évvel, 1823-ban követett a IX., Beethoven utolsó befejezett szimfóniája.
E mű megszületése a Fidelio-hoz hasonlatosan éveken át tartott, s egyáltalán nem lehetetlen, hogy a szabadság mint meghatározó filozófiai elem mellett Beethoven magyarországi látogatásai, az őt nálunk érő zenei hatások is ihletőleg hatottak a dallamára. Legalábbis erre utalt Szabolcsi Bence zenetudós már 1943-ban. Nem lehetetlen, hogy van egy magyar eredetű dallamrészlet, ami mintegy beoltotta és nemesítette ezt a zenetörténeti remeket.

Beethoven IX. szimfóniáját a romantika határkövének tekintjük. Ő az első zeneszerző, aki beavatja hallgatóját az alkotás küzdelmes folyamatába. Az első három tétel a szerző életművének legterjedelmesebb és legösszetettebb tételei közül való, mégis a IV. tételben egy a szimfónia műfajában teljesen szokatlan módszerrel – egy hatalmas recitativo-val, ún. énekbeszéddel – fogalmazza meg, hogy még többre, még jobbra vágyik e három tételnél. Egy olyan témára, ami egyaránt szimbóluma az örömnek és a szeretetnek. A IV. tételben megszólaló énekhang, a szavakba öntött zenei gondolatok, a IX. szimfóniát egyértelműen a romantika – mint utóbb kiderült – elérhetetlen és túlszárnyalhatatlan etalonjává tette. A hangverseny a darab negyedik tételét mutatja be.

Ajánlatunk


Van a Bajza utca sarkán egy kis palota. A józsefvárosi Nagytemplom utcai bérházban pedig izgatott a készülődés. Pünkösdi Kató színinövendék a Csókos asszony címszerepét játssza. Ünneplik őt meg eljegyzését Dorozsmay Pista zeneszerzővel. A vőlegény azonban átmulatja az éjszakát, zálogba csapja a jegygyűrűket, és megszökik Rica Macával. A botrányos megcsalatás után érkezik Tarpataky báró, a híres mecénás. Katónak pedig dönteni kell: palota és gazdagság, csillogással kecsegtető siker vagy a szegényes bérházban eltöltött élet boldogságra vágyakozva. Zerkovitz Béla egyik legnépszerűbb, örökzöld, operettje csupa humor, szenvedély, szerelem, színház a békebeli Pestről, amikor olyan slágerek csendülnek fel többek között, mint az Asszonykám, adj egy kis kimenőt, az Éjjel az omnibusz tetején, a Gyere, te nímand, a Mi, muzsikus lelkek, valamint a műfaj és a darab emblematikus dala, a Van a Bajza utca sarkán... kezdetű sláger.

Kevesen remélték már, de 2024. június 1-jén sokak álma válik valóra. Egy nagykoncert erejéig összeáll egy korszak emblematikus együttese, a HUNGÁRIA.

A teremtő szellemű Philippe Herreweghe saját alapítású, világhírű műhelyeivel: a Collegium Vocale Gent kórusával és az Orchestre des Champs-Elysées zenekarával lép a Müpa színpadára. Mint közismert, repertoárja nem korlátozódik a szigorúan vett régizenére: Monteverditől Stravinskyig, Gesualdótól Dvořákig mindent vezényel, ami felkelti érdeklődését.

Ajánló


A Magyar Állami Népi Együttes Csodaváró betlehemese időnként bohókás, máskor lélekmelengető pillanatokon keresztül számlál vissza Jézus születésének éjszakájáig.

Modeszt Muszorgszkij BORISZ GODUNOV Opera négy felvonásban, prológussal, orosz nyelven, magyar, angol és orosz felirattal

A világhírű lett mezzoszoprán, Elīna Garanča korunk egyik legkeresettebb operaénekese. Vokális teljesítményét és színészi alakításait Salzburgtól Bécsen és Párizson át…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!